ZESPÓŁ SZKÓŁ W STRASZYNIE 

W górę

WYDARZENIA ROK SZKOLNY 2004/2005


No i znowu do szkoły.

 1 września, jak co roku stawiliśmy się dzielnie w szkole. Były powitania, radości i smutki, że nie widzimy się w tym samym gronie. Nie ma już niestety z nami naszych starych, kochanych 3 klas. Nie ma także już części naszych nauczycieli (odeszły panie: H. Wojtas – od j. angielskiego, E. Kucharska – od j. niemieckiego oraz M. Zarazińska – pedagog). Za to doszło do nas 5 zupełnie nowych, nieznanych ciał pedagogicznych. Mianowicie pani od j. angielskiego, pani od j. niemieckiego, no i oczywiście panie pedagog i psycholog. To nie koniec nowości. Szkoła zafundowała nam kamery (dzięki Bogu, że tylko na zewnątrz). Rada pedagogiczna zadecydowała, że od tego roku oceny z zachowania będą punktowane (na start dostajemy 100 pkt., później możemy poprzez swoje pozytywne lub negatywne sprawowanie podwyższać lub pomniejszać liczbę punktów). Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie równie udany i jeszcze bardziej pracowity niż poprzedni.

Tekst napisała Patrycja Walczak

Dzień pełen emocji - 20 września

    Jak co dzień przyszliśmy do szkoły. Zaczęło się całkiem normalnie, ale ta „normalność” nie trwała długo. Każda z klas miała tego dnia wybrać się ze swoim opiekunem na jedną godzinę, aby posprzątać okolice w pobliżu naszej szkoły. Tak też się stało. Ta akcja była u nas czymś nowym, ponieważ jak dotąd „Sprzątanie Ziemi” trwało cały dzień.

Wydawać by się mogło, że jak na jeden dzień emocji wystarczy.

A tu niespodzianka. Do naszej szkoły w Straszynie wkroczyła telewizja! Od samego rana panował ogólny zamęt i zachwyt z tego właśnie powodu. Tak więc dzień dwudziesty września zostanie w naszych młodych główkach, dopóki nie stanie się coś bardziej lub mniej fascynującego.
    Wszystkie potrzebne osoby rzuciły się do pomocy, aby udekorować salę. Każdą „młodą gwiazdę” zjadał stres przed stanięciem twarzą w twarz z kamerą. Uczniowie opowiadali o swoich zainteresowaniach oraz w jaki sposób w szkole mogą je rozwijać. Okazało się, iż w naszej fabryce wiedzy wielu uczniów uczęszcza na różne koła zainteresowań. Uczestniczymy w zajęciach informatycznych, plastycznych, matematycznych i europejskich oraz w zajęciach sportowych, a także w tanecznych. Wiele osób chciałoby, aby tych spotkań było więcej. Proponowane były zajęcia związane z fotografowaniem, filmami, pływaniem oraz ufologią! Chociaż pytano wiele osób, to każda z nich wykazała się pomysłowością jak i oryginalnością wizji pozalekcyjnych spotkań. Przedstawiliśmy program jaki realizowany był na zajęciach koła europejskiego w zeszłym roku. Występował też przed „mini publiką” gminny zespół pieśni i tańca „Jagódki”. Odśpiewanych było kilka pieśni ludowych oraz zaprezentowano taniec wysokiej klasy.  Pokazywaliśmy także prezentacje komputerowe dotyczące ekologii. Reporterka przeprowadziła ciekawe rozmowy z nauczycielami oraz rodzicami.
    Przyjazd telewizji bardzo miło zostanie w naszej pamięci, w szczególności, że będziemy pokazani w telewizji! Zapraszamy na obejrzenie nas w telewizorku 23 września tego roku na kanale drugim telewizji polskiej o godzinie 8:50 rano („pytanie na śniadanie”)

Tekst napisali: Ania Seta, Kamila Lipińska, Bartosz Więcławski

Kółko teatralne zaprasza w swoje szeregi. Kliknij tutaj aby uzyskać więcej informacji.

Dzień chłopaka w klasie 2a

          Od rana w szkole panowało małe poruszenie. Nie wszyscy wiedzieli dlaczego, ale atmosfera była jakaś inna niż na co dzień.
         Lekcja z wychowawcą się zaczęła.  Pani Nowakowska z miłą miną oświadczyła, że dzisiaj jest szczególny dzionek. Hmmm.... co to może być? Nie wszyscy chłopacy wiedzieli, że właśnie dzisiaj jest ich święto, ale jak tylko się o tym dowiedzieli to na ich twarzach pojawił się mały, niepozorny uśmieszek. Prezenty podano do stołu. Można otwierać. Chłopacy przeżyli szok. Z kolorowych torebeczek wyłoniły się samochodziki i klocki (coś w stylu „Lego”), a w gratisie na ich rękach pojawiły się zegarki pudrowe. Nagle w powietrzu zaczęły latać samochody, a niektórzy wysilali się nad ułożeniem klocków, które tworzyły ciekawe sceny np. kowboj z pistoletami ja jakimś koniu czy tp. Rozbawione towarzystwo trudno było uciszyć, w końcu to był ich dzień i jak to oni twierdzili, to musieli się trochę pobawić nowymi zabawkami, zanim zostaną one zniszczone. Niestety pierwsze ofiary w samochodzikach ujawniły się po pierwszych pięciu minutach. Kawałek samochodu się odłamał, przy tym jak walną o podłogę po trzydziesto centymetrowym locie. W klasie zapanowała żałoba.
         Sądzę, że dzień 30 września udał nam się niesamowicie. Wszyscy byli zadowoleni. Teraz dziewczyny czekają na dzień kobiet.... 

Tekst napisała Ania Seta klasa 2a

8 październik 2004 - PASOWANIE NA UCZNIA
             W ten piątek w „małej szkole” odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Dzieciaki, które były bohaterami tego dnia, przygotowały się w szczególny sposób. Wszyscy byli odświętnie ubrani, a oprócz tego każde z nich przedstawiło wierszyk lub piosenkę (oczywiście o tematyce szkolnej).
            Widownia była pełna. Choć szkoła jest stosunkowo nieduża i tak wszyscy zaproszeni rodzice (a było ich sporo) zmieścili się bez problemu. Nie zabrakło również nauczycieli, którzy pomagali przygotować się pierwszakom w tym niepowtarzalnym dniu.
            Na uroczystości znalazło się czworo uczniów z klasy III gimnazjum. Troje z nich zajęło zaszczytne miejsce w  poczcie sztandarowym, a jedna uczennica prowadziła całą ceremonię.
            Nerwy były coraz większe! Dzieci nie mogły się doczekać momentu, w którym pani dyrektor pasuje ich na ucznia. Kiedy wielki ołówek skierował się w stronę jednego z  małolatów, ten promieniował wręcz szczęściem!
            Po tym rytuale wszyscy udali się na poczęstunek.
            Ten dzień był bardzo stresujący dla dzieci, ale z pewnością zapamiętają go na długo... 

Tekst napisał: Bartosz Więcławski

WYBORY NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU SZKOLNEGO GIMNAZJUM.
 
Dnia 8 października 2004r. odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu szkolnego gimnazjum. Było dwóch godnych siebie kandydatów: Partycja Walczak i Tomek Babiarz. Ich program wyborczy różnił się, tylko drobnymi szczegółami. W obu były dwa pomysły, które się wszystkim spodobały. Oto one: ulepszenie sklepiku szkolnego, w którym dotychczas są drożdżówki i soczki w kartoniku, oraz więcej dyskotek dotychczas tylko jedna w miesiącu. Komisja licząca była dokładna nie pozwoliła sobie na żaden błąd. A oto skład komisji: Anna Seta- zwana Tyka, Monika Grodzka, oraz Aleksandra Kwaśniewska. Po długich obradach komisja podała wyniki: Patrycja Walczak wygrała 25 głosami!  Wszyscy są zadowoleni z wyników a Partycja zaczyna swoją karierę polityczną. Życzymy powodzenia.

Tekst napisała Kamila Lipińska.

Konkurs fotograficzny
Dnia 11 października został ogłoszony konkurs fotograficzny "Zaproś gości do swojej miejscowości". Celem konkursu było pokazanie atrakcyjności turystycznej naszego rejonu. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Komisja konkursowa w dniu 17 listopada ogłosiła wyniki:
1 miejsce zajął Karol Wydrowski uczeń klasy 1a gimnazjum,
2 miejsce zajęła Julia Chyrkowska uczennica klasy 1c gimnazjum,
3 miejsce zajął Jakub Polanowski uczeń klasy 5a szkoły podstawowej.

DZIEŃ NAUCZYCIELA
Jak co roku w naszej szkole uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Były życzenia,
nagrody dla pracowników,
ciekawe przedstawienia,
oraz porcja dobrej muzyki.
Życzymy wszystkim nauczycielom powodzenia w pracy i wiele uśmiechu.
 

WIECZORNICA- KAZIMIERZ PRZERWA- TETMAJER

   Pod koniec października roku 2004 w świetlicy naszej szkoły odbyła się wieczornica poświęcona twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wszystko nadzorowała polonistka z naszej szkoły, pani Małgorzata Nowakowska. W oświetlonej głównie świecami sali, gimnazjaliści recytowali utwory tego wybitnego poety. Tematyka wierszy obracała się przede wszystkim wokół miłości i Tatr. Atmosferę umilał duet grający na skrzypcach i akordeonie pieśni góralskie. Wybranym recytacjom towarzyszył akompaniament gitary klasycznej w wykonaniu Michała Rynkowskiego. Wiersze recytowali: Beata Kapuścińska, Kamila Lipińska, Ania Kozłowska, Aleksandra Kwaśniewska, Ania Seta, Magdalena Leśniewska, Alicja Makuch, Patrycja Walczak.
    Atmosfera była bardzo miła, szczególnie, że przybyli zaproszeni rodzice i nauczyciele oraz pojawiło się trochę młodzieży szkolnej.
   Jakiś czas potem jechaliśmy do domu dziecka w Tczewie aby również tam przedstawić owe wiersze. Sądzę że występ był udany.

Halloween wywodzi się od celtyckiego obyczaju Allhallow Even - w wigilię 1 listopada palono ogniska dla dusz zmarłych. W XIX wieku przywędrowało wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki i tam zmieniło nazwę na Halloween. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło znowu do Europy. W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta. Niezamożni proponowali bogatym interes, który polegał na tym, że mieli odprawiać modły za dusze zmarłych w zamian za chleb. Dzisiaj tradycja ta uległa przekształceniu, a jej symbolem jest dawanie słodyczy dzieciom chodzącym od domu do domu. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopców oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych celtyckich obrzędów uwalniano ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, sów i nietoperzy. Pewnie teraz błądzą gdzieś po świecie...

U nas w szkole Halloween jest obchodzone w nietypowy sposób bo organizujemy dyskotekę. Nie jest to jednak taka zwykła zabawa, ponieważ większość uczniów jest przebrana za jakieś „Straszydła”. Kilka dni wcześniej został ogłoszony konkurs na najbardziej straszną salę. W dniu dyskoteki komisja obejrzała wszystkie „straszne sale” i jednogłośnie stwierdziła, że najstraszniejsza jest sala 103, którą się opiekuje klasa II B gimnazjum. Moja klasa nie wygrała, bo daliśmy innym fory, chociaż raz niech wygra ktoś inny. Nikt tego dnia roku szkolnego nigdy nie zapomni (miejmy nadzieje)...

napisała: Kamila L.

WIECZORNICA
Dnia 9 listopada odbyła się wieczornica, poświęcona TYM, KTÓRZY ODESZLI A NA ZAWSZE POZOSTALI W NASZEJ PAMIĘCI”. Pod kierownictwem pań: Doroty Parzymies, Natalii Sobisz, Renaty Śliwińskiej młodzież gimnazjalna i uczniowie szkoły podstawowej uczestniczący w zajęciach kółka teatralnego przedstawili montaż poetycki. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
                         
 

SZACHY!!!
    Dnia 9 listopada odbyły się gminne zawody szachowe. Walczyliśmy w nich drużynowo. Drużyna naszej szkoły złożona była z dwóch dziewczyn i dwóch chłopaków z gimnazjum. Podstawówka też miała swoją drużynę. Turniej rozgrywany był w Przejazdowie. Rozpoczął się o godzinie 10.00, naszym opiekunem była pani Gulczyńska, która dopingowała nas w każdym meczu. Rywalizowaliśmy ze szkołą w Łęgowie i Przejazdowie. Pierwszy mecz odbył się z Łęgowem. Niektórzy się stresowali, a inni byli wyluzowani. tak czy siak drużyna naszego gimnazjum rozgromiła Łęgowo 4 do 0. Oznacza to, że nikt nie dał plamy. Atmosfera była sympatyczna i wesoła. drugi mecz z Przejazdowem też wygraliśmy trzy do jednego. Rywale nie mieli nic do powiedzenia. Każdy był z siebie zadowolony. Najlepszym momentem było rozdanie pucharów. Za pierwsze miejsce nasze Gimnazjum otrzymało puchar, a Szkoła Podstawowa za drugie miejsce otrzymała dyplom. SUPER!!! Jednocześnie drużyna gimnazjalna otrzymała prawo do udziału w zawodach powiatowych. Wracaliśmy do domu weseli i w dobrych nastrojach. Puchar oddaliśmy pani dyrektor, która była z naszego zwycięstwa bardzo zadowolona.

    Zawody Powiatowe odbyły się 16 listopada. Rozgrywały się w Pruszczu Gdańskim w klubie M-6. Wyjechaliśmy w tym samym składzie. Towarzystwa dotrzymywał nam pan Kiedyk. Byliśmy dobrze nastawieni do walki. oraz podbudowani zwycięstwem w Przejazdowie. jednak w zawodach powiatowych poprzeczka ustawiona była znacznie wyżej. Przeciwnicy byli trudniejsi i bardziej wymagający. Uczniowie z którymi rywalizowaliśmy byli ze szkól z Kolbud, Suchego Dębu, Trąbek i Sobowidza. Pierwsze dwa mecze z Sobowidzem i Trąbkami poszły idealnie, był to pogrom do zera. Nasze humory były dobre, bo prowadziliśmy. Obawialiśmy się meczu z drużyną Kolbud, która była groźnym rywalem. Następny mecz był właśnie z nimi. Przegraliśmy go trzy do jednego i straciliśmy pierwsze miejsce. Lecz jeszcze nie wszystko było stracone. Mecz z Suchym Dębem wygraliśmy cztery do zera, ale Kolbudy też wygrały i utrzymały jednopunktową przewagę. Szkoda, że przegraliśmy i to zaledwie o jeden punkt. W przyszłości na pewno się poprawimy. Klub M-6 opuszczaliśmy z myślą, że niewiele brakowało nam do wygranej, ale przecież nie było tak źle.

Tekst napisał Narek Parsamyan

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA, rocznica Dnia Niepodległości, bliska sercu każdego Polaka. W całej Polsce odbyły się liczne uroczystości, także nasza szkoła 10 listopada uczciła ten wielki dzień.
Na uroczystym apelu pani dyrektor przywitawszy wszystkich zgromadzonych powiedział kilka słów o obchodzonym święcie. Uczniowie z klas szkoły podstawowej przygotowali spektakl o chłopcu, któremu śniło się, że wraz z innymi dziećmi przywołuje duchy ważnych postaci związanych z dążeniem Polski do niepodległości. Zjawił się więc Tadeusz Kościuszko, przywódca powstania kościuszkowskiego i żołnierz uczestniczący w I wojnie światowej. Padło dużo ważnych dat związanych z wydarzeniami, które doprowadziły do autonomii naszego kraju. Jednym z nich była Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku, będąca symbolem walki Polaków o niezależność.
Po obejrzeniu przedstawienia jesteśmy bogatsi o wiedzę z tego zakresu i lepiej rozumiemy ideę niepodległej Polski.


Konkurs geograficzny.

W dniu 18 listopada o godz. 14.00 odbył się szkolny etap Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego. Wzięły w nim udział cztery osoby. Dwie spośród nich (Paweł Figarski kl. 3c i Dorota Matusiak kl. 3b) uzyskały powyżej 60% punktów i zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

 

TESTY
Nasi drodzy koledzy właśnie są po testach próbnych. Odbyły one się w dniach: 23, 24, 25 listopada. Czy były straszne, to zależy, dla kogo? Trzecie gimnazjum i szóstoklasiści oczekują na wyniki. Ale to nie tak szybko. Niech po cierpią. Pamiętam jak dwa lata temu pisałam swoje testy, to nie było, chyba takie straszne. Zresztą nie pamiętam zbyt dobrze. W tych dniach było trochę mniej lekcji, a niektórzy pojechali do kina. Wiem, że na części humanistycznej dla trzecich klas gimnazjum była do napisania rozprawka i zaproszenie oraz należało zaprojektować napis na pomnik. A teraz ze zniecierpliwieniem oczekujemy na wyniki naszych kolegów.
                                                         Kamila L. klasa II „A”

ANDRZEJKI
Dnia 30 listopada szkolne koło PCK urządziło wspaniałą imprezę andrzejkową w naszej szkole. Organizatorzy imprezy zadziwili pozostały uczniów, nauczycieli oraz przybyłych rodziców, przygotowanymi wróżbami i zabawami. W ten niezwykły wieczór świetlica zamieniła się w salę wróżb, owianą nutką tajemnicy. Takich "andrzejek" w nwsze szkole keszcze nie było. Wszyscy bardzo miło będą je wspominać i czekać na następne.

 

SZKOLENIE PCK
Dnia 2 grudnia do naszej szkoły zawitała grupa uczniów ze szkoły W Pruszczu Gdańskim. Celem ich odwiedzin był pokaz pierwszej pomocy. Uczniowie ci byli członkami Szkolnego Klubu PCK, a ponieważ w naszej szkole też istnieje taki klub postanowili podzielić się swoimi umiejętnościami. Przedstawili nam jak należy się zachować w sytuacjach gdzie potrzebna jest znajomość pierwszej pomocy. Dzięki temu teraz wiemy jak postępować np. przy wypadku samochodowym lub jak usztywnić złamaną kończynę. Jesteśmy im wdzięczni za to, że chcieli nam pomóc.

 

Konkurs na kartkę Bożonarodzeniową.
Pod koniec listopada został ogłoszony konkurs na najciekawszą elektroniczną kartkę Bożonarodzeniową. W konkursie mogli brać udział uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej, na wykonanej kartce nie mogły pojawić się gotowe (uzyskane z Internetu, z ClipArtu, lub zeskanowane) fragmenty rysunków. Spośród 16 spełniających warunki prac wyłoniono zwycięzców. Za najciekawszą uznano pracę "Aniołek" Patrycji Labudy z klasy 5a. Na drugim zaszczytnym miejscu znalazł się "Stroik" wykonany przez Marka Serwatkę z klasy 6a. Trzecie miejsce zajęła kartka "Mikołaj" Iwony Głuszak z klasy 5a. Oto nagrodzone prace.

 

Olimpijski tenis!!!
16 grudnia przyjechała do naszej szkoły Natalia Partyka - tenisistka, mistrzyni paraolimpiady z Aten. Spotkanie zorganizowane w sali gimnastycznej rozpoczęło krótkie przemówienie pani dyrektor. Następnie głos zabrał pan Stefan Dzieżek, główny organizator tego wydarzenia. Przy okazji wręczył prezenty świąteczne szkolnej drużynie tenisowej, która w zawodach ogólnopolskich zajęła 9 miejsce. Teraz przyszła chwila na rozmowę z naszą mistrzynią. Pan Dzierżek wyczytał najpierw jej zasługi, a potem zadawał jej pytania. Dowiedzieliśmy się, że trenuje od 8 lat, dwa razy dziennie po 2 godziny. Opowiadała jak radzi sobie w szkole, jak przebiegała tegoroczna paraolimpiada, w której zdobyła złoto, oraz jak wyglądały mistrzostwa świata. Usłyszeliśmy też jak spędza wolny czas, jaką gra paletką. Pan Dzierżek przypomniała wszystkim, że Natalia była najmłodszą uczestniczką paraolimpiady, oraz, że otrzymała III miejsce w plebiscycie dla najpopularniejszego niepełnosprawnego sportowca w roku 2003 i 2004. Natalia pokazała nam swoje identyfikatory z Aten i wszystkie medale, po czym otrzymała mnóstwo prezentów. Jednak kulminacyjnym punktem spotkania była możliwość zmierzenia się z prawdziwą mistrzynią. Zagrali z nią pan Tadeusz Zimodro, Aleksandra Dzierżek, Łukasz Smolnicki, Krzysiek Liwski, Marta Krajewska oraz Daria Stawicka. Na zakończenie spotkania Natalia rozdała mnóstwo autografów.

FERIE W SZKOLE

W dniach 17 – 21.01. 2005 r. w godzinach 9.00 – 12.00
dla dzieci z klas I-III organizowane są: 

- zajęcia edukacyjne,
- zabawy muzyczno – ruchowe,
- zajęcia plastyczne,
- zabawa w teatr.

Organizatorzy: nauczyciele nauczania zintegrowanego.

                     PONIEDZIAŁEK   17.01.2005r.

 Temat dnia : Morska wyprawa

 CELE :

 • doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem,

 • rozumowania, wykorzystywania wiedzy w praktyce,

 • wspólna zabawa dzieci.   

 • nauka piosenki „ Płynie łódź moja”,

 • wykonanie statku techniką origami

WTOREK        18.01.2005r.

   Temat dnia : Neptun król mórz

CELE :

 • słuchanie czytanej przez nauczyciela legendy o Neptunie,
 • malowanie farbami prac plastycznych do legendy,
 • nauka piosenki „Nasze morze „,
 • poznanie ogólnej charakterystyki Morza Bałtyckiego, gromadzenie wiadomości ( uczniowie klas III ),
 • zabawy ruchowe : „zanurzanie się, brodzenie po wodzie ,pływanie zabawy z piłką na plaży i w wodzie„.

Zobacz scenariusz zajęć "Neptun król mórz"

 ŚRODA 19. 01. 2005 r.

  Temat dnia :  Wycieczka nad morze

CELE :

 • poznanie  najbliższego środowiska, spacer z Jelitkowa do Sopotu,

 • zebranie eksponatów i poznanie zawodów związanych z morzem,

 • poznanie specyfiki Morza  Bałtyckiego,

 • utrwalanie i stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.

                         CZWARTEK 20.01.2005 r.

Temat dnia : Praca na morzu

CELE :

 • poznanie zawodów związanych z morzem, praca rybaka i marynarza,

 • uważne słuchanie wiersza pt.” Rybacka wioska”,

 • przygotowanie elementów do makiety na temat wyglądu brzegu morskiego,

 • zabawy ruchowe „ Ryby w sieci „.

PIĄTEK  21 .01.2005 r.

Temat dnia : Morze – rośliny i zwierzęta

CELE :

 • poznanie przez dzieci ryb i roślinności z Morza Bałtyckiego,
 • pogadanka nauczyciela na temat zagrożeń na morzu,
 • wykonanie prac plastycznych statki na wzburzonym morzu,
 • zebranie prac dzieci i utworzenie z nich albumu,
 • zabawy ruchowe „Powódź, Morze - brzeg „

KARNAWAŁ
Tegoroczny karnawał obchodziliśmy hucznie i wesoło. Po ciężkiej pracy w godzinach nauki mogliśmy rozerwać się na fantastycznej zabawie, która odbyła się w dniu 14 stycznia. Dzięki zebranym funduszom wspomożemy ofiary tsunami w Azji.

 

13 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
W szkole w Rotmance mieścił się sztab WOŚP Gminy Pruszcz Gdański.
Czterech wolontariuszy z naszej szkoły zebrało 402, 50 zł.

 

Apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2004/2005
Dnia 13 stycznia 2005 roku w naszej szkole odbył się apel podsumowujący I półrocze. Wszystkie klasy gimnazjum i szkoły podstawowej zebrały się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać słów Pani Dyrektor. Młodzież poznała najlepsze wyniki uczniów z każdej klasy gimnazjum i klas 4 – 6 Szkoły Podstawowej. Prymusi wystąpili na środek sali i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie nauczyciele wyczytali laureatów konkursów ze swoich przedmiotów i wręczyli im dyplomy. Pan W. Kiedyk przedstawił zwycięzców zawodów sportowych i zawiesił im na szyi medale. Wszyscy uczniowie byli naprawdę zadowoleni z zakończonego półrocza i z wiarą we własne siły rozpoczęli następne. Byle do przodu !

napisały: Dorota Matusiak i Marta Kozera

Przedstawienie wigilijne
W dniu 17 stycznia w świetlicy szkolnej uczniowie kółka teatralnego przedstawili montaż słowno-muzyczny dotyczący zimy i Świąt Bożegonarodzenia. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

TENIS STOŁOWY
Międzyparafialne rozgrywki w tenisie stołowym staja się tradycją. Dnia 5 lutego wyłoniono najlepszych.
  Kliknij tutaj aby przeczytać więcej.

KONCERT WIOSENNY.
  Dnia 15 lutego mieliśmy możliwość uczestniczenia w fantastycznej sztuce pt. "Koncert Wiosenny". Było to pierwsze teatralne przedstawienie dzieł Janusza Korczaka, które trafnie odzwierciedlało sens utworu o problematyce egzystencjalnej.
  Wybrzeżowi artyści całym sercem odegrali swoje role. Na wstępie przybliżyli twórczość i życie wielkiego pisarza. Następnie bohaterowie wiersza zamieniali się w coraz to nowe postacie, przypominając jednocześnie, że choć każdy z przedstawionych epizodów został napisany prawie 100 lat temu, to nadal ich tematyka jest aktualna.
  Mam nadzieję, że takie spotkania z kulturą staną się w naszej szkole starannie pielęgnowana tradycją.

"Korczak wyzwalał prawdę już wprost obecnością swoją.
Każdy w obcowaniu z nim stawał się sobą - był sobą.
Czuło się całą małość frazesów, zakłamania i form nieistotnych.
Tęskniło się wprost do tej prostoty i czystości myśli,
którą niosły ludziom prócz smutku i zadumy, jego dziwne, dobre oczy."
M. Grzegorzewska

KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 1 marca odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Z Brzechwą i Tuwimem weselej". Wzięło w nim udział 22 uczestników, których oceniała komisja w składzie: B. Jakusz - wicedyrektor ,  T. Kossowska - bibliotekarz, R. Śliwińska - terapia pedagogiczna, M. Zimodro - nauczanie zintegrowane. Konkurs przygotowały R. Śliwińska i M. Zimodro.
Laureatami zostali:
Klasa 1:
I miejsce Anna Smolnicka 1b
II miejsce Kinga Korczyńska 1a
III miejsce Natalia Symonowicz 1b
Wyróżnienie Adrianna Kasprzyk 1a
Klasa 2:
I miejsce Paweł Kwieciński 2a
II miejsce Adrian Gromnicki 2a
III miejsce Klaudia Wloch 2b
Wyróżnienie Alicja Wieczyńska 2a
Klasa 3:
I miejsce Laura Romańska 3a
II miejsce Łukasz Smolnicki 3a
III miejsce Anna Kotłowska 3b
Wyróżnienie Izabela Rozkwitalska 3a
Uczniowie A. Smolnicka, P. Kwieciński i L. Romanowska będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Życzymy powodzenia.

W TEATRZE "MINIATURA"
Dnia 10 marca uczestnicy kółka teatralnego pojechali do teatru "Miniatura" na przedstawienie "Oliwier Twist" Opiekę na czternastoma uczniami sprawowały panie D. Parzymies i N. Sobisz. Przedstawienie rozpoczęło się już na korytarzu teatru. Dzieci z radością zauważyły, że są wśród nich aktorzy w strojach z XVIII wieku. W czasie występu grała orkiestra dęta tworząc niepowtarzalną atmosferę. Sztuka łączyła w sobie taniec, piosenkę, grę aktorską i wspaniałe lalki wielkości dorosłego człowieka, prowadzone zręcznie przez aktorów. Po powrocie dzieci wszystkim opowiadały o wspaniałych teatralnych przeżyciach.
 

II Wojewódzki Konkurs Poetycki,
Pałac Młodzieży w Gdańsku, 2005

1 miejsce – nie przyznano
2 miejsce
– Alicja Makuch (godło Toi Toi) 

Mówisz do mnie…
Mówisz do mnie skarbie-
To odpowiadam: Nie jestem
Skrzynią pełną złotych monet.
Mówisz do mnie słońce-
To odpowiadam: Nie jestem
Wielką kulą, która świeci.
Mówisz do mnie żabciu-
To odpowiadam: Nie jestem
Płazem, nie kumkam, nie jestem zielona.
Mówisz do mnie złotko-
To odpowiadam: Nie jestem
Folią aluminiową.
Pytasz jak masz się do mnie zwracać.
To proste!
Mam własne imię.
Chcesz coś ode mnie - powiedz
-Alu
-Aluniu
Przynajmniej będę wiedziała,
Że je pamiętasz.

KANGUR 2005
17 Marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". Zestaw pytań został opracowany przez międzynarodową komisję, która co roku zbiera się w innym kraju. Prestiżu konkursowi dodaje Nagroda d'Alamberta od Unii Europejskiej oraz poparcie ze strony UNESCO. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy i sprawności matematycznej wśród dzieci i młodzieży na całym świecie.

Przedstawienie Wiosenne Kółka Teatralnego
Dnia 22 marca Kółko Teatralne pod przewodnictwem nauczycielek: D. Parzymies, N. Sobisz, R. Śliwińskiej zorganizowało przedstawienie dla Dzieci Katolickiego Przedszkola Niepublicznego im. Jacka Odrowąża. Wśród widzów były również pani dyrektor M. Święch-Apanasowicz i wicedyrektor pani B. Jakusz oraz uczniowie klasy 2b z wychowawczynią panią Joanną Kleinzeller. Występ obejmował tematykę wiosenną i wielkanocną. Występ został bardzo dobrze przyjęty, potwierdzeniem były gorące brawa i podziekowania.

SPOTKANIA PASCHALNE
23 MARCA odbyło się Spotkanie Paschalne. Najpierw wystąpili uczniowie klas piątych i szóstych, których przygotowała pani Agnieszka Krakowiak. W przedstawieniu tym usłyszeliśmy wiersze o wiośnie, Wielkanocy oraz dużo istotnych informacji o tym najważniejszym w roku święcie kościelnym. Uczniowie gimnazjum przygotowani przez księdza Marka Kapustę w swoim przedstawieniu mówili o tym aby umieć otworzyć swoje serce i w każdym bliźnim widzieć Boga. Po części artystycznej była wspólna modlitwa, poświęcenie wielkanocnych jaj i chleba oraz świąteczne życzenia.


PISZĄ O NAS!!!
Echo Pruszcza: Dzieci z nauczania początkowego szkoły podstawowej na pamięć znają bajkę o Czerwonym Kapturku, strasznym Wilku, który ma wielkie zęby, o chorej Babuni i odważnym Leśniczym. Scenę właśnie z tej bajki namalował na szkolnym korytarzu katecheta  pan Andrzej Pasek. Zarówno dzieci, jak i dorośli są zachwyceni wspaniałym rysunkiem obrazującym jedną z ich ulubionych opowieści.

LEŚNICZY
Pewnego dnia przyjechał do naszej szkoły leśniczy. Młody pan w zielonym swetrze. Rozmawiał z nami na temat ochrony środowiska na terenie województwa pomorskiego. Mówił o rezerwatach przyrody (na terenie pomorza jest ich pięć, w tym trzy rzeczne), parkach narodowych (w Polsce jest ich aż dwadzieścia trzy!), pomnikach przyrody itp. Jedną z ciekawostek było to, że wydmy przemieszczają się z prędkością ok. 5 metrów na rok. Dowiedzieliśmy się, co oznaczają poszczególne elementy „herbu” Borów Tucholskich:

-         Sosna bo występują tam lasy sosnowe.

-         Głuszec to specyficzny ptak o czarnej barwie, na ogonie ma białe akcenty i ma czerwony dziób, a Bory Tucholskie są ostoją tych ptaków.

-         Jeziora bo jest ich tu wiele, a powstały dzięki działalności lodowca.

Zamiast (tak jak niektórzy myśleli, że będzie) nudzącego kazania usłyszeliśmy bardzo miły wykładzik z naszym udziałem. Szczególnie nas zainteresowały opowieści o kursach do straży leśnej. O używanej broni i jej pochodzeniu (tomfa - pochodzi z Chin i była używana do mielenia używek itp., chińczycy się nią również bronili). Zobaczyliśmy zdjęcia ze skutkami kłusownictwa (zabity jeleń), mogliśmy również zobaczyć na własne oczy klamry łowieckie, które z wielką siłą chwytają swoje ofiary. Ogółem zajęcia były bardzo interesujące i mamy nadzieję, że ten miły pan jeszcze kiedyś nas odwiedzi. 

napisała: Ania Seta

Odszedł od nas Wielki Człowiek, Wielki Polak - autorytet moralny dla ludzi różnych wyznań i kultur. Słowami nie sposób opisać żalu i bólu jaki towarzyszy wszystkim po śmierci Papieża Jana Pawła II.

W dniu 4 kwietnia
uczniowie i pracownicy naszej szkoły na uroczystym apelu
oddali hołd
Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II

 
TEST SPRAWDZAJĄCY KLAS 6 SP

Dnia 5 kwietnia uczniowie klas szóstych SP pisali test sprawdzający ich wiedzę i umiejętności jakie zdobyli w ciągu nauki w szkole.

KONKURS ORTOGRAFICZNY
Dnia 11 kwietnia odbył się w pawilonie szkolnym Konkurs Ortograficzny przygotowany i przeprowadzony przez panią Henrykę Pajkę. W komisji konkursowej zasiadły Pani dyrektor Małgorzata Święch - Apanasowicz, pani Marzena Sajdak i pani Renata Śliwińska. Zwycięzcami konkursu zostali: Klaudia Wloch, Natalia Czapla, Adrian Gromnicki, Laura Romańska, Mateusz Kaźmierczak, Jakub Mickiewicz, Paweł Kwieciński i Krzysztof Liwski.

Wiosenne Igrzyska Młodzieży Niepełnosprawnej.
Dnia 16 kwietnia Szkolne Koło PCK zorganizowało po raz pierwszy taką imprezę. Organizatorzy byli początkowo bardzo się denerwowali czy wszystko się uda, spotkali się już o 10.00 by udekorować salę. O godzinie 12.30 pani Agata Patyna przywitała wszystkich przybyłych, wśród których byli: pani dyrektor Małgorzata Śiwęch - Apanasowicz, młodzież, rodzice i członkowie PCK. Zaczęła się wspólna zabawa. Odbyło się wiele konkursów zręcznościowych, które przysporzyły wiele radości. Największą radość sprawił fakt że młodzież pełnosprawna bawiła się wspaniale z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Znaleźli wspólny język i naprawdę świetnie się razem bawili. Po konkurencjach sportowych była niespodzianka - półgodzinny pokaz psów ratowniczych. Wszyscy byli zachwyceni. Gdy pieski odpoczywały popijając wodę inni przystąpili do wspólnego poczęstunku i rozdania nagród. Impreza była udana i zanim się skończyła zaczęto planować następną.
 

Dnia 21 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny. Był on był poświęcony tematyce morskiej.  Powstało na ten temat bardzo wiele ciekawych prac, które były wielkim wyzwaniem dla wszystkich uczestniczących szkół. Uczniowie naszej szkoły w ramach tego projektu edukacyjnego wykonali:

 • Prezentacje komputerowe w programie PowerPoint związane z tematem morskim,
 • Słownik „Morskich Treści”,
 • Kaszubskie książki kucharskie preferujące potrawy z ryb,
 • Słowniki obcojęzyczne ze słówkami związanymi z morzem,
 • Pojazdy o napędzie ekologicznym,
 • Oraz wiele innych bardzo ciekawych prac.

Wszystkie prace, z wyjątkiem prezentacji komputerowych prezentowanych w sali komputerowej, były pięknie wystawione na sali gimnastycznej, która tego dnia była nadzwyczaj kolorowa. Mogli je w tym dniu podziwiać wszyscy uczniowie, dnia poprzedniego bardzo dokładnie sprawdziła je komisja przyznając punkty za ich przygotowanie. Uczestnicy konkursu w swoich grupach wiekowych napisali najpierw testy sprawdzające ich wiedzę ekologiczną. Komisja po ich sprawdzeniu dopisała uzyskane punkty do uzyskanych wcześniej, za przygotowany i przeprowadzony projekt edukacyjny. W czasie gdy komisja ciężko pracowała uczestnicy konkursu mogli napić się herbatki lub soku i zjeść pyszne ciacho w przygotowanym dla nich bufecie. Po podliczeniu punktów komisja chwilę odpoczęła przy kawie i przekazała wyniki konkursu na ręce pani wójt Magdaleny Kołodzieczak, która wręczyła zwycięzcom nagrody i dyplomy. Na zakończenie obejrzeliśmy dwa piękne przedstawienia przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Test sprawdzający gimnazjalistów.
W dniach 26 i 27 kwietnia uczniowie klas trzecich pisali testy kompetencji. Wchodzili na salę z nietęgimi minami, ale większość wyszła uśmiechnięta. Mam nadzieję, że ich uśmiechy wyrażały zadowolenie z dobrze napisanych odpowiedzi, a nie ulgę, że już po wszystkim.

KONKURS CZYTELNICZY
W dniu 28 kwietnia odbył się już po raz piąty Konkurs Czytelniczy "Baśnie i bajki świata" przygotowany i prowadzony przez panią Marzenę Sajdak. Spośród oczytanej gromadki uczniów klas 1 - 3 na miano zwycięzcy zapracowali: Anna Smolnicka, Katarzyna Żochowska, Klaudia Wloch, Krzysztof Liwski, Alicja Dykowska, Łukasz Smolnicki, Adam Rączka, Łukasz Wieczyński, Mateusz kaźmierczak. Na konkurs gminny zakwalifikowali się: Kasia Żochowska z klasy 1, Mateusz Kaźmierczak z klasy 2 i Łukasz Smolnicki z klasy 3. Serdecznie gratulujemy i życzymy zwycięstwa w następnym etapie zmagań.

3 MAJA
Z okazji  święta 3 maja i rocznicy nadania Szkole Podstawowej imienia Ignacego Krasickiego odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy 6a Szkoły Podstawowej i 2a Gimnazjum. Uczniowie klasy szóstej skupili się na przedstawieniu krótkiego kalendarium patrona szkoły, a klasa druga przedstawiła historyczne wydarzenia uchwalenia naszej pierwszej konstytucji. Scenki zawierały sporą dozę humoru i ciekawie przedstawiały wydarzenia historyczne. Była to naprawdę ciekawa lekcja historii.

"WOJNA Z MIKROBAMI"
W ramach przedsięwzięcia "Bezpieczne dzieciństwo" kółko teatralne zorganizowało i przedstawiło inscenizację "Wojna z mikrobami". W dniu 20 maja zaproszonych gości powitał uczeń Piotr Rączka przedstawiciel grupy teatralnej. Gościliśmy dzieci z Przedszkola Parafialnego w Straszynie, dyrekcję, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Przedstawienie składało się z trzech scen. W scenie pierwszej zagrały dzieci przebrane za mikroby (wirusy i bakterie), ich zadaniem było przedstawić w jak najgorszym świetle zarazki oraz pokazać jakie szkody dla organizmy niesie zaniedbanie zasad dbania o zdrowie. Scena druga rozpoczęła się piosenką z repertuaru dziecięcego zespołu "Fasolki" - "Mydło lubi zabawę". W tej scence wystąpiło czworo dzieci "czyścioszków", mających ze sobą przybory służące do sprzątania. W tych dwóch scenach młodzi aktorzy starali się przekazać widzom przesłanie przedstawienia by zawsze pamiętali o podstawowych zasadach higieny ciała i otoczenia. W kolejnej scenie dzieci przebrane za leśne zwierzęta pokazały, że należy pamiętać o gimnastyce. Przy tym wiewiórki zaśpiewały piosenkę "Rude wiewiórki", zajączki "Szczotka i pasta", kotki zatańczyły śpiewając "Piję mleko zawsze".  Na zakończenie młodzi aktorzy zaprosili wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania i gimnastyki.
Przeczytaj scenariusz

BAL GIMNAZJALNY
3 CZERWCA - sala gimnastyczna przepięknie udekorowana. Była tam podświetlona Wieża Eiffla, reprodukcje obrazów postimpresjonistów, ogromna ilość balonów i pełno gwiazdek. Wszyscy byli zachwyceni tym widokiem. Na tę piękną salę wprowadziła gimnazjalistów krokiem poloneza pani Beata Jakusz i pan Władysław Kiedyk. Owacje trwały bardzo długo, a  siebie uczniowie z dumą wysłuchali pochwała pani dyrektor. Głośnymi oklaskami podziękowali księdzu Markowi Kapuście za naukę tańca. No i zaczął się BAL. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami szaleli na parkiecie do 1.30. Tylko czasami ktoś wychodził z sali by nabrać sił przy suto jadłem zastawionym stole. Zabawa była bardzo udana. Nie zabrakło wzruszeń, ale nie ma co się dziwić - przecież była to ich ostatnia wspólna w tym gronie zabawa.

I POWIATOWY KONKURS WIEDZY ZDROWOTNEJ
W dniu 7 czerwca odbył się w Czerniewie I Powiatowy Konkurs Wiedzy Zdrowotnej "W zdrowym ciele zdrowy duch". Wzięło w nim udział 15 szkół podstawowych z powiatu gdańskiego w tym zespół naszej Szkoły Podstawowej w składzie:
Kinga Gorczyńska 1a
Mateusz Kaźmierczak 2a
Julia Mazur 3a,
który zajął 3 miejsce. Przygotowania do konkursu wspierało wielu nauczycieli. Plakat na temat "W zdrowym ciele zdrowy duch" oraz czapeczki wyróżniające uczniów zostały wykonane przez dzieci na zajęciach świetlicowych pod kierunkiem pani Natalii Sobisz. Hasło propagujące zdrowy styl życia przygotowali uczniowie klasy 3a pod kierunkiem pani Alicji Okrój. Opiekunem dzieci podczas konkursu była pani Alicja Jasińska-Kohnke.

DZIEŃ RODZINY
Dnia 9.06.2005 o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej odbył się uroczysty "Dzień Rodziny".  Przygotowali go uczniowie klas IIIa i IIIb pod opieką pani Alicji Okrój, pani Marzeny Sajdak i pani Małgorzaty Grabińskiej.
Wśród zaproszonych gości była pani dyrektor Małgorzata Święch - Apanasowicz, pani wicedyrektor Beata Jakusz, rodzice i rodzeństwo.
Uczniowie klasy IIIa przedstawili program słowno - muzyczny, a uczniowie klasy IIIb zaprezentowali przedstawienie "Brzydkie kaczątko".
Rodzice gromkimi brawami nagrodzili występujących uczniów.
Po części artystycznej odbył się słodki poczęstunek w pawilonie szkolnym.

PISZĄ O NAS!!!
Piątek 17 czerwca 2005, Dziennik Bałtycki - Echo Pruszcza.
Straszyn. Kajaki na Raduni - Wioślarze na lato.
Przy UKS Straszyn powstała sekcja kajakarska. Na razie trwa gromadzenie sprzętu. Pierwsze zajęcia i regaty planowano na wakacje. Przyszli kajakarze uczniowie Zespołu Szkół w Strzaszynie mają trenować na zalewie Raduni, między elektrownią Kuźnice i Juszkowo. Opiekunami są Władysław Kiedyk, nauczyciel wychowania fizycznego, Grażyna i Piotr Żochowscy oraz ksiądz Wojciech Lange. Na dobry początek sekcja zorganizowała spływ kajakowy po Wdzie przez Bory Tucholskie.

DZIEŃ NAUKI.
Dnia 18 czerwca obchodziliśmy po raz trzeci Festiwal Nauki. Zaczęło się o dziewiątej powitaniem wszystkich przybyłych przez panią dyrektor. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy 5b z przedstawieniem "Mikołajek nadmorski". Następnie swoje zdolności aktorskie pokazali uczniowie kółka historycznego w przedstawieniu "Chrzest równikowy". Taniec współczesny wykonany przez uczennice gimnazjum również bardzo się podobał zgromadzonej licznie publiczności. Kolejnym punktem tegorocznego festiwalu było wręczenie dyplomów dla uczniów, którzy w tym roku szkolnym wykazali się wyjątkowymi osiągnięciami. Artyści z kółka teatralnego pokazali świetne przedstawienie o higienie. Zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Podobnie było po spektaklu kółka europejskiego, które wystąpiło z przedstawieniem o podróży Odyseusza. Miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję posłuchać interpretacji muzycznych naszych uczniów. Gospodarze festiwalu zaprosili wszystkich do odwiedzenie bufetu prowadzonego przez klasę 5a. Nie wszyscy skorzystali, gdyż woleli obejrzeć zmagania przedstawicieli klas w konkursie WSO. W sali 209 każdy mógł obejrzeć prezentacje komputerowe wykonane przez uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej na temat Morza Bałtyckiego, oraz strony internetowe o Straszynie. Na boisku szkolnym zorganizowano zawody sportowe. Wielką atrakcją okazał się mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Był to bardzo ciekawy dzień w szkole, mamy nadzieję że w przyszłym roku przyciągnie on znacznie więcej mieszkańców naszej miejscowości.


              

TURNIEJ TENISOWY
Podziękowania za udział w ogólnopolskiej imprezie "Andrzej Grubba i Poczta Polska - dzieciom" otrzymaliśmy od samego Andrzeja Grubby. Przekazał nam życząc dalszych sukcesów profesjonalny stół do tenisa stołowego.

Zakończenie roku szkolnego.
W dniu 25 czerwca uroczyście zakończyliśmy ten rok szkolny. Pani dyrektor wręczyła uroczyście świadectwa z wyróżnieniem uczniom naszej szkoły. Złożyła gratulacje rodzicom tych uczniów. Pogratulowała wszystkim osiągniętych sukcesów i życzyła udanych wakacji. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal, gdzie wszyscy otrzymali swoje świadectwa. Nauczyciele przypomnieli uczniom o niebezpieczeństwach wakacyjnych nieprzemyślanych zabaw i rozpoczęły się oczekiwane z utęsknieniem wakacje.


             

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH WAKACJI, DO ZOBACZENIA 1 WRZEŚNIA.

PISZĄ O NAS NAWET W WAKACJE.